Simplicity
10REG
Lawn tractor · 1990–1992 · 10 hp
Simplicity10REG
The Simplicity 10REG is a lawn tractor manufactured from 1990 to 1992. It features a Briggs & Stratton engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 22.04 ci (361 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.38 in (60 mm) |
| Power Gross | 10 hp (7.5 kW) |
| Air Cleaner | foam element |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.5 qts (1.4 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging Amps | 3 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 60.75 in (154 cm) |
|---|---|
| Width | 31 in (78 cm) |
| Height | 38 in (96 cm) |
Weight
| Weight | 370 lbs (167 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.10/3.50-4 |
|---|---|
| Rear Ag | 16x6.50-8 |
Fuel
| Capacity | 1.25 gal (4.7 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|