Simplicity
12LTG
Lawn tractor · 1990–1991 · 12 hp
Simplicity12LTG
The Simplicity 12LTG is a lawn tractor manufactured from 1990 to 1991. It features a 12 hp engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Fuel Type | gasoline |
|---|---|
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 28.4 ci (465 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 3.06 in (78 mm) |
| Power Gross | 12 hp (8.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.5 qts (1.4 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 63 in (160 cm) |
|---|---|
| Width | 34.25 in (86 cm) |
| Height | 39.7 in (100 cm) |
| Wheelbase | 45.5 in (115 cm) |
Weight
| Weight | 411 lbs (186 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.0-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x8.5-8 |
Fuel
| Capacity | 2.2 gal (8.3 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
36" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 36 in (91 cm) |
|---|