Simplicity
14.5/33
Lawn tractor · 2013–2014 · 15 hp
Simplicity14.5/33
The Simplicity 14.5/33 is a lawn tractor manufactured from 2013 to 2014. It features a Briggs & Stratton Professional engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton Professional |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | vertical-shaft |
| Power Gross | 15.5 hp (11.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear T2 |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Front Type | independent |
|---|---|
| Clutch | manual |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 190 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 66 in (167 cm) |
|---|---|
| Width | 37 in (93 cm) |
| Height | 43 in (109 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 13.00x5.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 16x6.50-8 |
Fuel
| Capacity | 2 gal (7.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
33" Mower deck
| Mower Deck | 33 in (83 cm) |
|---|