Simplicity
12.5LTG
Lawn tractor · 1990–1993 · 12 hp
Simplicity12.5LTG
The Simplicity 12.5LTG is a lawn tractor manufactured from 1990 to 1993. It features a 12 hp engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Fuel Type | gasoline |
|---|---|
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 24.3 ci (398 cc) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 2.64 in (67 mm) |
| Power Gross | 12.5 hp (9.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2 qts (1.9 L) |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 67 in (170 cm) |
|---|---|
| Width | 34.5 in (87 cm) |
| Height | 39 in (99 cm) |
| Wheelbase | 48 in (121 cm) |
Weight
| Weight | 440 lbs (199 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.0-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x8.5-8 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
38" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 38 in (96 cm) |
|---|