Simplicity
3008 Grabber
Lawn tractor · 1974–1977 · 8 hp
Simplicity3008 Grabber
The Simplicity 3008 Grabber is a lawn tractor manufactured from 1974 to 1977. It features a Briggs & Stratton 190402 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 190402 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 19.44 ci (318 cc) |
| Bore | 3 in (76 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Rated | 8 hp (6 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 61.5 in (156 cm) |
|---|---|
| Height | 39 in (99 cm) |
| Wheelbase | 45 in (114 cm) |
Weight
| Weight | 287 lbs (130 kg) |
|---|---|
| Shipping | 287 lbs (130 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.10/3.50x4 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.00/6.50x8 |
Fuel
| Capacity | 1 gal (3.8 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
30" Mower deck
| Mower Deck | 30 in (76 cm) |
|---|