Simplicity
16GTH
Lawn tractor · 1990–1991 · 16 hp
Simplicity16GTH
The Simplicity 16GTH is a lawn tractor manufactured from 1990 to 1991. It features a Briggs & Stratton 303777 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 303777 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 29.3 ci (480 cc) |
| Bore | 2.68 in (68 mm) |
| Stroke | 2.6 in (66 mm) |
| Power Gross | 16 hp (11.9 kW) |
| Power Rated | 16 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Oil Capacity | 6.25 qts (5.9 L) |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Front Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Ah | 39 |
| Charging Amps | 16 |
| Charging System | alternator |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 67 in (170 cm) |
|---|---|
| Width | 37 in (93 cm) |
| Height | 41.1 in (104 cm) |
| Wheelbase | 48.3 in (122 cm) |
Weight
| Weight | 485 lbs (219 kg) |
|---|---|
| Shipping | 485 lbs (219 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.50-12 |
Fuel
| Capacity | 2.2 gal (8.3 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|