Simplicity
17GTH-L
Lawn tractor · 1990–1992 · 17 hp
Simplicity17GTH-L
The Simplicity 17GTH-L is a lawn tractor manufactured from 1990 to 1992. It features a Kohler KT-17 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler KT-17 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 42.18 ci (691 cc) |
| Bore | 3.13 in (79 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Gross | 17 hp (12.7 kW) |
| Air Cleaner | dry element with foam precleaner |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.75 qts (1.7 L) |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 296 |
| Charging Amps | 15 |
| Charging System | flywheel alternator |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 70 in (177 cm) |
|---|---|
| Width | 36.9 in (93 cm) |
| Height | 39.7 in (100 cm) |
| Wheelbase | 50.7 in (128 cm) |
Weight
| Weight | 808 lbs (366 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.50-12 |
Fuel
| Capacity | 3 gal (11.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|