Simplicity
3008
Lawn tractor · 1975–1976 · 8 hp
Simplicity3008
The Simplicity 3008 is a lawn tractor manufactured from 1975 to 1976. It features a Briggs & Stratton 190707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 190707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 19.44 ci (318 cc) |
| Bore | 3 in (76 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Rated | 8 hp (6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Ah | 32 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 59 in (149 cm) |
|---|---|
| Width | 31 in (78 cm) |
| Height | 32.5 in (82 cm) |
| Wheelbase | 41.5 in (105 cm) |
Weight
| Weight | 302.5 lbs (137 kg) |
|---|---|
| Shipping | 302.5 lbs (137 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x5.0-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 16x6.50-8 |
Fuel
| Capacity | 0.88 gal (3.3 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
36" mid-mount mower deckSnowblower
| Mower Deck | 36 in (91 cm) |
|---|