Simplicity
3012
Lawn tractor · 12 hp
Simplicity3012
The Simplicity 3012 is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton 300421 engine, and manual steering. The transmission is a CVT gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 300421 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 30.16 ci (494 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Power Gross | 12 hp (8.9 kW) |
| Power Rated | 12 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | CVT gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed CVT gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 72 in (182 cm) |
|---|---|
| Width | 34.5 in (87 cm) |
| Height | 33.5 in (85 cm) |
| Wheelbase | 48 in (121 cm) |
Weight
| Weight | 735 lbs (333 kg) |
|---|---|
| Shipping | 735 lbs (333 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 18x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x8.50-12 |
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
48" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 48 in (121 cm) |
|---|