Simplicity
3105
Lawn tractor · 1980–1985 · 5 hp
Simplicity3105
The Simplicity 3105 is a lawn tractor manufactured from 1980 to 1985. It features a Briggs & Stratton engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 12.57 ci (206 cc) |
| Bore | 2.56 in (65 mm) |
| Stroke | 2.44 in (62 mm) |
| Power Gross | 5 hp (3.7 kW) |
| Air Cleaner | oiled foam |
| Starter Type | manual recoil |
| Oil Capacity | 1.38 qts (1.3 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | Tecumseh 740 |
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.10x3.5-4 |
|---|---|
| Rear Ag | 16x6.50-8 |
Fuel
| Capacity | 0.5 gal (1.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
26" Mower deck
| Mower Deck | 26 in (66 cm) |
|---|