12.5FCH42
Lawn tractor · 1992–1994 · 12 hp
Engine
EngineBriggs & Stratton
Fuel Typegasoline
Cylinders2
Coolingair-cooled vertical-shaft V-Twin
Displacement29.3 ci (480 cc)
Bore2.68 in (68 mm)
Stroke2.6 in (66 mm)
Power Gross12.5 hp (9.3 kW)
Air Cleanerpaper element with foam pre-cleaner
Starter Volts12
Starter Typeelectric
Oil Capacity1.75 qts (1.7 L)
ManufacturerBriggs & Stratton
Oil Change Interval Hours25
Transmission
Transmission Typebelt-driven hydrostatic
Gearsinfinite forward and reverse
PTO
Front Typeindependent
Clutchelectric
Dimensions
Length64.25 in (163 cm)
Width38 in (96 cm)
Height40.5 in (102 cm)
Wheelbase40 in (101 cm)
Weight
Weight633 lbs (287 kg)
Tires & Tracks
Front Ag16x6.5-8
Rear Ag13x5.0-6
Fuel
Capacity2 gal (7.6 L)
Steering
Typemanual
Attachments
42" Mower deck
Mower Deck42 in (106 cm)