Simplicity
12.5FCH42
Lawn tractor · 1992–1994 · 12 hp
Simplicity12.5FCH42
The Simplicity 12.5FCH42 is a lawn tractor manufactured from 1992 to 1994. It features a Briggs & Stratton engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 29.3 ci (480 cc) |
| Bore | 2.68 in (68 mm) |
| Stroke | 2.6 in (66 mm) |
| Power Gross | 12.5 hp (9.3 kW) |
| Air Cleaner | paper element with foam pre-cleaner |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.75 qts (1.7 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Oil Change Interval Hours | 25 |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Front Type | independent |
|---|---|
| Clutch | electric |
Dimensions
| Length | 64.25 in (163 cm) |
|---|---|
| Width | 38 in (96 cm) |
| Height | 40.5 in (102 cm) |
| Wheelbase | 40 in (101 cm) |
Weight
| Weight | 633 lbs (287 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.5-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 13x5.0-6 |
Fuel
| Capacity | 2 gal (7.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
42" Mower deck
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|