Benye
224-18
Farm tractor · 22 hp
Benye224-18
The Benye 224-18 is a farm tractor. It features a 22 hp engine, and power steering. It weighs 2,878 lbs (1,305 kg).
Engine
| Power Gross | 22 hp (16.4 kW) |
|---|---|
| Power PTO | 19.7 hp (14.7 kW) |
Transmission
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 6-speed |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | 0 |
|---|---|
| Rear Lift | 821 lbs (372 kg) |
Dimensions
| Length | 114.2 in (290 cm) |
|---|---|
| Width | 57.9 in (147 cm) |
| Height | 73.8 in (187 cm) |
| Wheelbase | 65.4 in (166 cm) |
| Ground Clearance | 10.4 in (26 cm) |
Weight
| Weight | 2,878 lbs (1,305 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 5.3 gal (20.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|