Benye
554
Farm tractor · 55 hp
Benye554
The Benye 554 is a farm tractor. It features a LR3105T51 engine, and power steering. It weighs 5,755 lbs (2,610 kg).
Engine
| Engine | LR3105T51 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Power Gross | 55 hp (41 kW) |
| Power Rated | 55 hp (41 kW) |
| Power PTO | 48 hp (35.8 kW) |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 8-speed |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 2,922 lbs (1,325 kg) |
Dimensions
| Length | 138.2 in (351 cm) |
|---|---|
| Width | 67.7 in (171 cm) |
| Height | 84.3 in (214 cm) |
| Wheelbase | 78.7 in (199 cm) |
| Ground Clearance | 14.4 in (36 cm) |
Weight
| Weight | 5,755 lbs (2,610 kg) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.