Benye
254C
Farm tractor · 25 hp
Benye254C
The Benye 254C is a farm tractor. It features a TY2100IT engine, four-wheel drive drive, and manual steering. It weighs 2,734 lbs (1,240 kg).
Overview
| Manufacture Location | Ningbo, Zhejiang, China |
|---|
Engine
| Engine | TY2100IT |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 100.7 ci (1.7 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.13 in (105 mm) |
| Power | 25 hp (18.6 kW) |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | 0 |
|---|---|
| Rear Lift | 933 lbs (423 kg) |
Dimensions
| Length | 108.7 in (276 cm) |
|---|---|
| Width | 58.3 in (148 cm) |
| Height | 76.8 in (195 cm) |
| Wheelbase | 63.2 in (160 cm) |
| Ground Clearance | 10.4 in (26 cm) |
Weight
| Weight | 2,734 lbs (1,240 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 5.8 gal (22 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|