Benye
320
Farm tractor · 32 hp
Benye320
The Benye 320 is a farm tractor. It features a SL2105T engine, and manual steering. It weighs 2,668 lbs (1,210 kg).
Engine
| Engine | SL2105T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 116.2 ci (1.9 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 32 hp (23.9 kW) |
| Power Rated | 32 hp (23.9 kW) |
| Power PTO | 26.6 hp (19.8 kW) |
| Rated | 2,350 RPM |
Transmission
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 8-speed |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,189 lbs (539 kg) |
Dimensions
| Length | 113.8 in (289 cm) |
|---|---|
| Width | 57.1 in (145 cm) |
| Height | 78 in (198 cm) |
| Wheelbase | 61.8 in (156 cm) |
| Ground Clearance | 14 in (35 cm) |
Weight
| Weight | 2,668 lbs (1,210 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|