Benye
804
Farm tractor · 80 hp
Benye804
The Benye 804 is a farm tractor. It features a LRC4108T69 engine, and hydrostatic power steering. It weighs 6,505 lbs (2,950 kg).
Engine
| Engine | LRC4108T69 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 274.6 ci (4.5 L) |
| Power Gross | 80 hp (59.7 kW) |
| Power Rated | 80 hp (59.7 kW) |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 8-speed |
Hydraulics
| Pressure | 2,466 psi (170 bar) |
|---|---|
| Valves | 1 |
| Total Flow | 11.1 gpm (42 lpm) |
| System Capacity | 9.9 gal (37.5 L) |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,622 lbs (2,550 kg) |
Dimensions
| Length | 170.3 in (432 cm) |
|---|---|
| Width | 79.9 in (202 cm) |
| Height | 108.7 in (276 cm) |
| Wheelbase | 90.6 in (230 cm) |
| Ground Clearance | 15.4 in (39 cm) |
Weight
| Weight | 6,505 lbs (2,950 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.4-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-30 |
Fuel
| Capacity | 28.5 gal (107.9 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|