Benye
284-6
Farm tractor · 28 hp
Benye284-6
The Benye 284-6 is a farm tractor. It features a SL2100T engine, and power steering. It weighs 3,197 lbs (1,450 kg).
Engine
| Engine | SL2100T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 105.4 ci (1.7 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 28 hp (20.9 kW) |
| Power Rated | 28 hp (20.9 kW) |
| Power PTO | 25 hp (18.6 kW) |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 8-speed |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,043 lbs (473 kg) |
Dimensions
| Length | 113.8 in (289 cm) |
|---|---|
| Width | 56.1 in (142 cm) |
| Height | 77.4 in (196 cm) |
| Wheelbase | 64.1 in (162 cm) |
| Ground Clearance | 10.3 in (26 cm) |
Weight
| Weight | 3,197 lbs (1,450 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.