Benye
300
Farm tractor · 30 hp
Benye300
The Benye 300 is a farm tractor. It features a SL2105T engine, and manual steering. It weighs 2,646 lbs (1,200 kg).
Engine
| Engine | SL2105T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 116.2 ci (1.9 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 22.4 kW |
| Power Rated | 30 hp (22.4 kW) |
| Power PTO | 26.6 hp (19.8 kW) |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 8-speed |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,113 lbs (504 kg) |
Dimensions
| Length | 113.8 in (289 cm) |
|---|---|
| Width | 57.1 in (145 cm) |
| Height | 78 in (198 cm) |
| Wheelbase | 64.1 in (162 cm) |
| Ground Clearance | 14 in (35 cm) |
Weight
| Weight | 2,646 lbs (1,200 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.