Benye
254
Farm tractor · 1981–1991 · 23 hp
Benye254
The Benye 254 is a farm tractor manufactured from 1981 to 1991. It features a Ningbo Engine Works 295 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Ningbo Engine Works 295 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 99.5 ci (1.6 L) |
| Bore | 3.74 in (95 mm) |
| Stroke | 4.53 in (115 mm) |
| Power Gross | 23.7 hp (17.7 kW) |
| Power Rated | 23.7 hp (17.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Ningbo Engine Works |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Available Options | 8-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|---|
| Clutch | 540:1773 |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,969 lbs (893 kg) |
Dimensions
| Length | 108.6 in (275 cm) |
|---|---|
| Height | 83.1 in (211 cm) |
| Wheelbase | 61 in (154 cm) |
| Front Tread | 39.4 in (100 cm) |
| Rear Tread | 39.4 in (100 cm) |
Weight
| Weight | 2,712 lbs (1,230 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-24 |
Steering
| Type | manual |
|---|