Benye
304-16
Farm tractor · 30 hp
Benye304-16
The Benye 304-16 is a farm tractor. It features a TY395 engine, and power steering. It weighs 3,263 lbs (1,480 kg).
Engine
| Engine | TY395 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 136.1 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.74 in (95 mm) |
| Stroke | 4.13 in (105 mm) |
| Power Gross | 30 hp (22.4 kW) |
| Power Rated | 30 hp (22.4 kW) |
| Power PTO | 26.6 hp (19.8 kW) |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 8-speed |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,113 lbs (504 kg) |
Dimensions
| Length | 119.9 in (304 cm) |
|---|---|
| Width | 57.1 in (145 cm) |
| Height | 77.4 in (196 cm) |
| Wheelbase | 70.2 in (178 cm) |
| Ground Clearance | 11.5 in (29 cm) |
Weight
| Weight | 3,263 lbs (1,480 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|