Benye
654
Farm tractor · 65 hp
Benye654
The Benye 654 is a farm tractor. It features a LR4105T engine, and power steering. It weighs 5,570 lbs (2,526 kg).
Engine
| Engine | LR4105T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Power Gross | 65 hp (48.5 kW) |
| Power Rated | 65 hp (48.5 kW) |
| Power PTO | 56.6 hp (42.2 kW) |
| Manufacturer | Lombardi |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 8-speed |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 2,922 lbs (1,325 kg) |
Dimensions
| Length | 143.2 in (363 cm) |
|---|---|
| Width | 67.7 in (171 cm) |
| Height | 84.3 in (214 cm) |
| Wheelbase | 83 in (210 cm) |
| Ground Clearance | 14.4 in (36 cm) |
Weight
| Weight | 5,570 lbs (2,526 kg) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|