Benye
484-2
Farm tractor · 48 hp
Benye484-2
The Benye 484-2 is a farm tractor. It features a JD495T engine, and power steering. It weighs 3,793 lbs (1,720 kg).
Engine
| Engine | JD495T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 181.8 ci (3 L) |
| Power Gross | 48 hp (35.8 kW) |
| Power Rated | 48 hp (35.8 kW) |
| Power PTO | 44.2 hp (33 kW) |
| Manufacturer | John Deere |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 8-speed |
PTO
| Rear Type | 540/720/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,785 lbs (809 kg) |
Dimensions
| Length | 138 in (350 cm) |
|---|---|
| Width | 62.6 in (159 cm) |
| Height | 79.9 in (202 cm) |
| Wheelbase | 77 in (195 cm) |
| Ground Clearance | 12.7 in (32 cm) |
Weight
| Weight | 3,793 lbs (1,720 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 9.5 gal (36 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|