Benye
280
Farm tractor · 28 hp
Benye280
The Benye 280 is a farm tractor. It features a SL2100T engine, and manual steering. It weighs 2,558 lbs (1,160 kg).
Engine
| Engine | SL2100T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 105.4 ci (1.7 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 28 hp (20.9 kW) |
| Power Rated | 28 hp (20.9 kW) |
| Power PTO | 25 hp (18.6 kW) |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 8-speed |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,043 lbs (473 kg) |
Dimensions
| Length | 113.8 in (289 cm) |
|---|---|
| Width | 53.3 in (135 cm) |
| Height | 76.8 in (195 cm) |
| Wheelbase | 61.8 in (156 cm) |
| Ground Clearance | 12.8 in (32 cm) |
Weight
| Weight | 2,558 lbs (1,160 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|