Deutz-Fahr
260
Farm tractor · 1998–2001 · 260 hp
Deutz-Fahr260
The Deutz-Fahr 260 is a farm tractor manufactured from 1998 to 2001. It features a 260 hp engine. It weighs 19,249 lbs (8,731 kg).
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 436 ci (7.1 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 5.12 in (130 mm) |
| Power Gross | 260 hp (193.9 kW) |
| Power Rated | 260 hp (193.9 kW) |
| Manufacturer | Deutz |
| Rated | 2,350 RPM |
Transmission
| Gears | 40 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 40-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 31.7 gpm (120 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 23,152 lbs (10,501 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 201.97 in (513 cm) |
|---|---|
| Height | 128.74 in (326 cm) |
| Wheelbase | 121.65 in (308 cm) |
Weight
| Weight | 19,249 lbs (8,731 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 520/70R38 |
|---|---|
| Rear Ag | 620/85R38 |
Fuel
| Capacity | 145.3 gal (550 L) |
|---|