Deutz-Fahr
3.57
Farm tractor · 1991–1995 · 60 hp
Deutz-Fahr3.57
The Deutz-Fahr 3.57 is a farm tractor manufactured from 1991 to 1995. It features a 60 hp engine. It weighs 7,254 lbs (3,290 kg).
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Displacement | 186.72 ci (3.1 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.84 in (123 mm) |
| Power Gross | 60 hp (44.7 kW) |
| Power Rated | 60 hp (44.7 kW) |
| Manufacturer | Deutz |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 10.8 gpm (40.9 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 750 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 5,292 lbs (2,400 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 141.73 in (359 cm) |
|---|---|
| Height | 96.85 in (245 cm) |
| Wheelbase | 81.89 in (208 cm) |
Weight
| Weight | 7,254 lbs (3,290 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9R30 |
Fuel
| Capacity | 21.9 gal (82.9 L) |
|---|