Deutz-Fahr
4.07
Farm tractor · 1991–1995 · 65 hp
Deutz-Fahr4.07
The Deutz-Fahr 4.07 is a farm tractor manufactured from 1991 to 1995. It features a Deutz engine. It weighs 7,441 lbs (3,375 kg).
Engine
| Engine | Deutz |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Displacement | 230.05 ci (3.8 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 65 hp (48.5 kW) |
| Power Rated | 65 hp (48.5 kW) |
| Manufacturer | Deutz |
| Rated | 2,350 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 10.6 gpm (40.1 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 750 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 7,276 lbs (3,300 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 149.61 in (380 cm) |
|---|---|
| Height | 96.85 in (245 cm) |
| Wheelbase | 88.58 in (224 cm) |
Weight
| Weight | 7,441 lbs (3,375 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 375/75R20 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9R30 |
Fuel
| Capacity | 21.9 gal (82.9 L) |
|---|