Deutz-Fahr
4.47
Farm tractor · 1993–1995 · 85 hp
Deutz-Fahr4.47
The Deutz-Fahr 4.47 is a farm tractor manufactured from 1993 to 1995. It features a Deutz engine. It weighs 8,379 lbs (3,800 kg).
Engine
| Engine | Deutz |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Turbocharger Status | turbo diesel |
| Displacement | 249.33 ci (4.1 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.84 in (123 mm) |
| Power Gross | 85 hp (63.4 kW) |
| Power Rated | 85 hp (63.4 kW) |
| Manufacturer | Deutz |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Gears | 18 forward and 6 reverse |
|---|---|
| Available Options | 18-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 12.4 gpm (46.9 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 750 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 8,379 lbs (3,800 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 158.66 in (402 cm) |
|---|---|
| Height | 103.94 in (264 cm) |
| Wheelbase | 96.06 in (243 cm) |
Weight
| Weight | 8,379 lbs (3,800 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13.6R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9R34 |
Fuel
| Capacity | 34.3 gal (129.8 L) |
|---|