Deutz-Fahr
4046E Keyline
Farm tractor · 2018–Present · 44 hp
Deutz-Fahr4046E Keyline
The Deutz-Fahr 4046E Keyline is a farm tractor manufactured starting in 2018. It features a Simpson SJ327E engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Simpson SJ327E |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 164.8 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.74 in (95 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 44.3 hp (33 kW) |
| Power Rated | 44.3 hp (33 kW) |
| Torque Peak | 132.8 lb-ft (180.1 Nm) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Simpson |
| Rated | 2,200 RPM |
| Emissions | Stage IIIA |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch | mechanical dry disc |
| Available Options | 8-speed gear, 12-speed creeper, 8-speed partially synchronized |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.1 gpm (26.9 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540/540E/540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 2,756 lbs (1,250 kg) |
Dimensions
| Length | 139.8 in (355 cm) |
|---|---|
| Width | 70.9 in (180 cm) |
| Height | 64.3 in (163 cm) |
| Wheelbase | 76.8 in (195 cm) |
| Front Tread | 58.6 in (148 cm) |
| Rear Tread | 56.7 in (144 cm) |
Weight
| Weight | 5,512 lbs (2,500 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 14.5 gal (54.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|