Deutz-Fahr
4090E
Farm tractor · 2018–Present · 82 hp
Deutz-Fahr4090E
The Deutz-Fahr 4090E is a farm tractor manufactured starting in 2018. It features a SDF FARMotion KD3TA engine, and two-post folding steering. The transmission is a partially synchronized type with 15 forward and reverse.
Engine
| Engine | SDF FARMotion KD3TA |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 176.2 ci (2.9 L) |
| Bore | 4.06 in (103 mm) |
| Stroke | 4.53 in (115 mm) |
| Power Gross | 82.6 hp (61.6 kW) |
| Torque Peak | 261.1 lb-ft (354.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | SDF |
| Rated | 2,200 RPM |
| Emissions | Stage IIIB |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 15 forward and reverse |
| Transmission Description | Five synchronized gears in three ranges with shuttle. |
| Available Options | 15-speed partially synchronized, 8-speed partially synchronized |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 13.2 gpm (50 lpm) |
| Valves | 3 |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,512 lbs (2,500 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 152 in (386 cm) |
|---|---|
| Width | 71.8 in (182 cm) |
| Wheelbase | 82.7 in (210 cm) |
Weight
| Weight | 6,614 lbs (3,000 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 360/70R20 |
|---|---|
| Rear Ag | 420/70R30 |
Fuel
| Capacity | 19.8 gal (74.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|