Deutz-Fahr
4065E
Farm tractor · 2018–Present · 61 hp
Deutz-Fahr4065E
The Deutz-Fahr 4065E is a farm tractor manufactured starting in 2018. It features a SDF 1000.3 WT engine, and power steering. The transmission is a partially synchronized type with 30 forward and 15 reverse.
Engine
| Engine | SDF 1000.3 WT |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 183.1 ci (3 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.56 in (116 mm) |
| Power Gross | 61.2 hp (45.6 kW) |
| Power Rated | 61.2 hp (45.6 kW) |
| Torque Peak | 177 lb-ft (240 Nm) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | SDF |
| Emissions | Stage IIIA |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 30 forward and 15 reverse |
| Transmission Description | Five synchronized gears in three ranges with shuttle and underdrive. |
| Available Options | 30-speed partially synchronized |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 11.1 gpm (42 lpm) |
| Valves | 2 |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,512 lbs (2,500 kg) |
Dimensions
| Width | 70.2 in (178 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 77.8 in (197 cm) |
Weight
| Operating | 6,173 lbs (2,800 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 18.5 gal (70 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | optional with available air-conditioning |
|---|