Deutz-Fahr
4.51
Farm tractor · 1989–1995 · 82 hp
Deutz-Fahr4.51
The Deutz-Fahr 4.51 is a farm tractor manufactured from 1989 to 1995. It features a Deutz engine. The transmission is a gear type with 15 forward and 5 reverse.
Engine
| Engine | Deutz |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Turbocharger Status | turbo diesel |
| Displacement | 249.33 ci (4.1 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.84 in (123 mm) |
| Power Gross | 82 hp (61.1 kW) |
| Power Rated | 82 hp (61.1 kW) |
| Manufacturer | Deutz |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 15 forward and 5 reverse |
| Available Options | 15-speed, 18-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 10.6 gpm (40.1 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 8,379 lbs (3,800 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 158.66 in (402 cm) |
|---|---|
| Height | 103.94 in (264 cm) |
| Wheelbase | 96.1 in (244 cm) |
Weight
| Weight | 7,805 lbs (3,540 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 10.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6R24, 16.9R34 |
Fuel
| Capacity | 34.3 gal (129.8 L) |
|---|