Deutz-Fahr
4090.4E
Farm tractor · 2018–Present · 83 hp
Deutz-Fahr4090.4E
The Deutz-Fahr 4090.4E is a farm tractor manufactured starting in 2018. It features a SDF 1000.4 WTI engine, and power steering. The transmission is a partially synchronized type with 30 forward and 15 reverse.
Engine
| Engine | SDF 1000.4 WTI |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 244.1 ci (4 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.54 in (115 mm) |
| Power Gross | 83.8 hp (62.5 kW) |
| Power Rated | 83.8 hp (62.5 kW) |
| Torque Peak | 256.7 lb-ft (348.1 Nm) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | SDF |
| Emissions | Stage IIIA |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 30 forward and 15 reverse |
| Transmission Description | Five synchronized gears in three ranges with shuttle and underdrive. |
| Available Options | 30-speed partially synchronized |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 11.1 gpm (42 lpm) |
| Valves | 2 |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 7,717 lbs (3,500 kg) |
Dimensions
| Width | 69.8 in (177 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 77.8 in (197 cm) |
Weight
| Weight | 7,165 lbs (3,250 kg) |
|---|---|
| Operating | 6,834 lbs (3,099 kg) |
Fuel
| Capacity | 18.5 gal (70 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|