Deutz-Fahr
4.61
Farm tractor · 1990–1993 · 88 hp
Deutz-Fahr4.61
The Deutz-Fahr 4.61 is a farm tractor manufactured from 1990 to 1993. It features a Deutz BF4L 913 engine, and power steering. It weighs 9,150 lbs (4,150 kg).
Engine
| Engine | Deutz BF4L 913 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | air-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 249.3 ci (4.1 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.84 in (123 mm) |
| Power Gross | 88 hp (65.6 kW) |
| Power Rated | 88 hp (65.6 kW) |
| Manufacturer | Deutz |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Gears | 18 forward and 6 reverse |
|---|---|
| Available Options | 18-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 12.4 gpm (46.9 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 11,466 lbs (5,200 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 176.4 in (448 cm) |
|---|---|
| Height | 109.1 in (277 cm) |
| Wheelbase | 96.5 in (245 cm) |
Weight
| Weight | 9,150 lbs (4,150 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R34 |
Fuel
| Capacity | 34.3 gal (129.8 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|