Deutz-Fahr
4070E
Farm tractor · 2018–Present · 64 hp
Deutz-Fahr4070E
The Deutz-Fahr 4070E is a farm tractor manufactured starting in 2018. It features a SDF FARMotion KD3TA engine, and two-post folding steering.
Engine
| Engine | SDF FARMotion KD3TA |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 176.2 ci (2.9 L) |
| Bore | 4.06 in (103 mm) |
| Stroke | 4.53 in (115 mm) |
| Power Gross | 64.4 hp (48 kW) |
| Torque Peak | 215.4 lb-ft (292.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | SDF |
| Rated | 2,200 RPM |
| Emissions | Stage IIIB |
Transmission
| Available Options | 12-speed gear, 8-speed partially synchronized, 15-speed partially synchronized |
|---|
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 11.1 gpm (42 lpm) |
| Valves | 1 |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,512 lbs (2,500 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 152 in (386 cm) |
|---|---|
| Width | 70.2 in (178 cm) |
| Wheelbase | 82.7 in (210 cm) |
Weight
| Operating | 6,614 lbs (3,000 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 280/85R20 |
|---|---|
| Rear Ag | 380/85R28 |
Fuel
| Capacity | 19.8 gal (74.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|