Deutz-Fahr
6.20
Farm tractor · 1995–1997 · 115 hp
Deutz-Fahr6.20
The Deutz-Fahr 6.20 is a farm tractor manufactured from 1995 to 1997. It features a 115 hp engine. It weighs 11,818 lbs (5,360 kg).
Engine
| Cylinders | 6 |
|---|---|
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 436 ci (7.1 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 5.12 in (130 mm) |
| Power Gross | 115 hp (85.8 kW) |
| Power Rated | 115 hp (85.8 kW) |
| Manufacturer | Deutz |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Gears | 24 forward and 8 reverse |
|---|---|
| Available Options | 24-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 21.9 gpm (82.9 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 20,374 lbs (9,241 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 184.25 in (467 cm) |
|---|---|
| Height | 112.6 in (286 cm) |
| Wheelbase | 109.05 in (276 cm) |
Weight
| Weight | 11,818 lbs (5,360 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R38 |
Fuel
| Capacity | 68.7 gal (260 L) |
|---|