Deutz-Fahr
6180 TTV
Farm tractor · 2012–2022 · 165 hp
Deutz-Fahr6180 TTV
The Deutz-Fahr 6180 TTV is a farm tractor manufactured from 2012 to 2022. It features a Deutz TCD 6.1 L06 4V engine, and power steering. It uses a gear transmission.
Engine
| Engine | Deutz TCD 6.1 L06 4V |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 369.6 ci (6.1 L) |
| Bore | 3.98 in (101 mm) |
| Stroke | 4.96 in (126 mm) |
| Power Gross | 165 hp (123 kW) |
| Torque Peak | 545.8 lb-ft (740.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Fuel System | common rail |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Deutz |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|
Hydraulics
| Type | load sensing |
|---|---|
| Pump Flow | 31.7 gpm (120 lpm) |
| Pressure | 2,901 psi (200 bar) |
| Valves | 7 |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Front Type | independent |
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|---|
| Rear Lift | 20,282.5 lbs (9,200 kg) |
| Front Lift | 8,818.5 lbs (4,000 kg) |
Dimensions
| Length | 187.3 in (475 cm) |
|---|---|
| Width | 100.4 in (255 cm) |
| Height Cab | 118.5 in (300 cm) |
| Wheelbase | 109 in (276 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8R38 |
Fuel
| Capacity | 79.3 gal (300.2 L) |
|---|---|
| Def Capacity | 9.3 gal (35.2 L) |
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | MaxiVision Cab standard with air-conditioning |
|---|