Deutz-Fahr
Agrokid 30
Farm tractor · 2003–2006 · 34 hp
Deutz-FahrAgrokid 30
The Deutz-Fahr Agrokid 30 is a farm tractor manufactured from 2003 to 2006. It features a Mitsubishi S4L engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a shuttle type with 12 forward and reverse.
Overview
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | Agrokid Series |
Engine
| Engine | Mitsubishi S4L |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.5 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 3.09 in (78 mm) |
| Power | 34.8 hp (26 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 3,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.9 gpm (29.9 lpm) |
| Steering Flow | 4 gpm (15.1 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,646 lbs (1,200 kg) |
Dimensions
| Length | 116 in (294 cm) |
|---|---|
| Width | 41 in (104 cm) |
| Height | 49 in (124 cm) |
| Wheelbase | 69 in (175 cm) |
| Ground Clearance | 14 in (35 cm) |
Weight
| Weight | 2,750 lbs (1,247 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.50/80-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 280/70R18 |
Fuel
| Capacity | 10 gal (37.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post mid-mount folding |
|---|---|
| Cab | optional |