Deutz-Fahr
Agrolux 65
Farm tractor · 2008–2018 · 62 hp
Deutz-FahrAgrolux 65
The Deutz-Fahr Agrolux 65 is a farm tractor manufactured from 2008 to 2018. It features a SAME 1000.3 engine, and two-post foldable steering. The transmission is a partially synchronized type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | SAME 1000.3 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 183.1 ci (3 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.56 in (116 mm) |
| Power Gross | 62 hp (46.2 kW) |
| Torque Peak | 177 lb-ft (240 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Air Cleaner | dry with safety cartridge |
| Oil Capacity | 6.1 qts (5.8 L) |
| Manufacturer | SAME |
| Rated | 2,200 RPM |
| Idle | 750-2350 RPM |
| Emissions | Tier III |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Transmission Description | Four gears (1-4) plus reverse (R) in two ranges. Gear shifts in range are synchronized. |
| Clutch | single dry disc |
| Available Options | 8-speed partially synchronized, 12-speed partially synchronized |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 8.72 gpm (33 lpm) |
| Steering Flow | 4.5 gpm (17 lpm) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 6,614 lbs (3,000 kg) |
Dimensions
| Length | 130.5 in (331 cm) |
|---|---|
| Width | 77.5 in (196 cm) |
| Height Rops | 90.2 in (229 cm) |
| Wheelbase | 77.8 in (197 cm) |
| Ground Clearance | 15.8 in (40 cm) |
| Front Tread | 68.9 in (175 cm) |
| Rear Tread | 72.4 in (183 cm) |
Weight
| Weight | 5,247 lbs (2,380 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.4R20, 9.50R20, 11.2R20 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9R28, 13.6R28, 14.9R28 |
Fuel
| Capacity | 18.5 gal (70 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Cab
| Cab | canopy available |
|---|