Deutz-Fahr
Agrotron 175
Farm tractor · 1997–2001 · 175 hp
Deutz-FahrAgrotron 175
The Deutz-Fahr Agrotron 175 is a farm tractor manufactured from 1997 to 2001. It features a Deutz 7.1L 6-cyl diesel engine, and four-wheel drive drive. It weighs 15,214 lbs (6,901 kg).
Overview
Hydraulics
| Hydraulic Pump Flow | 30.4 gpm (115.1 lpm) |
|---|
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | 750, 1000 |
|---|---|
| Rear Lift | 22,050 lbs (10,001 kg) |
Fuel
| Fuel Capacity Rops | 100.4 gal (380 L) |
|---|
Engine
| Engine | Deutz |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6-cylinder |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 436 ci (7.1 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Bore Stroke | 4.2520x5.12 in (108 x 130 mm) |
| Stroke | 5.12 in (130 mm) |
| Power | 175 hp (130.5 kW) |
| Rated | 2,350 RPM |
| Manufacturer | Deutz |
Dimensions
| Length | 185.04 in (470 cm) |
|---|---|
| Height | 120.47 in (305 cm) |
| Wheelbase | 119.29 in (302 cm) |
| Weight | 15,214 lbs (6,901 kg) |
| Tires Ag Front | 480/70R34 |
| Tires Ag Rear | 580/70R42 |
Transmission
| Gears | 27 forward and 24 reverse |
|---|