Deutz-Fahr
Argotron L 720
Farm tractor · 2008–2010 · 210 hp
Deutz-FahrArgotron L 720
The Deutz-Fahr Argotron L 720 is a farm tractor manufactured from 2008 to 2010. It features a Deutz TCD2013L06 engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a power shift type with 27 forward and reverse.
Overview
| Tractor Type | row-crop |
|---|---|
| Series | L Series |
Engine
| Engine | Deutz TCD2013L06 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 436.1 ci (7.1 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 5.12 in (130 mm) |
| Power Gross | 210.5 hp (157 kW) |
| Power | 217.3 hp (162 kW) |
| Torque | 616.6 lb-ft (836.1 Nm) |
| Torque | 1,400 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Deutz |
| Rated | 2,350 RPM |
Transmission
| Transmission Type | power shift |
|---|---|
| Gears | 27 forward and reverse |
| Gear Ranges | Nine power shift gears in three ranges. |
Hydraulics
| Type | load sensing |
|---|---|
| Pump Flow | 29.9 gpm (113.2 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Front Type | independent optional |
Dimensions
| Length | 189 in (480 cm) |
|---|---|
| Width | 100.4 in (255 cm) |
| Height Cab | 118.9 in (302 cm) |
| Wheelbase | 117.5 in (298 cm) |
| Ground Clearance | 24.4 in (61 cm) |
| Front Tread | 72.8 in (184 cm) |
| Rear Tread | 74.8 in (189 cm) |
Weight
| Weight | 16,579 lbs (7,520 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 540/65R34 |
|---|---|
| Rear Ag | 650/65R42 |
Fuel
| Capacity | 100.4 gal (380 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|