Deutz-Fahr
D 7007
Farm tractor · 1982–1984 · 70 hp
Deutz-FahrD 7007
The Deutz-Fahr D 7007 is a farm tractor manufactured from 1982 to 1984. It features a Deutz F4L 912 engine, two- or four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a synchronized type with 12 forward and 4 reverse.
Overview
| Tractor Type | utility |
|---|---|
| Series | 07 Series |
Engine
| Engine | Deutz F4L 912 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 230 ci (3.8 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power | 70 hp (52.2 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Deutz |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch | dry disc |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 17.7 gpm (67 lpm) |
| Pressure | 2,538 psi (175 bar) |
| Valves | 3 |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,733 lbs (2,600 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Width | 78.3 in (198 cm) |
|---|---|
| Height Rops | 100.8 in (256 cm) |
| Wheelbase | 87.3 in (221 cm) |
Weight
| Operating | 7,121 lbs (3,230 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2x24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4x30 |
Fuel
| Capacity | 23.8 gal (90.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Rops Type | four-post |
|---|---|
| Cab | available with heat |