Deutz-Fahr
DX 145
Farm tractor · 1980–1983 · 132 hp
Deutz-FahrDX 145
The Deutz-Fahr DX 145 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1983. It features a Deutz 6.1L 6-cyl diesel engine, and four-wheel drive drive. It weighs 12,678 lbs (5,750 kg).
Overview
Hydraulics
| Hydraulic Pump Flow | 14.7 gpm (55.6 lpm) |
|---|
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | 540, 1000 |
|---|---|
| Rear Lift | 14,332 lbs (6,500 kg) |
Fuel
| Fuel Capacity Rops | 39.6 gal (149.9 L) |
|---|
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 6-cylinder |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 373.93 ci (6.1 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Bore Stroke | 4.016x4.92 in (102 x 125 mm) |
| Stroke | 4.92 in (125 mm) |
| Power | 132 hp (98.4 kW) |
| Rated | 2,300 RPM |
| Manufacturer | Deutz |
Dimensions
| Length | 181.89 in (462 cm) |
|---|---|
| Height | 113.78 in (289 cm) |
| Wheelbase | 109.84 in (278 cm) |
| Weight | 12,678 lbs (5,750 kg) |
| Tires Ag Front | 14.9-28 |
| Tires Ag Rear | 20.8-38 |
Transmission
| Gears | 15 forward and 5 reverse |
|---|---|
| Transmission Options | ["15-speed", "40-speed"] |