Deutz-Fahr
DX 6.50
Farm tractor · 1983–1990 · 137 hp
Deutz-FahrDX 6.50
The Deutz-Fahr DX 6.50 is a farm tractor manufactured from 1983 to 1990. It features a Deutz BF6L 913 engine, and power steering. The transmission is a two-speed power shift type with 24 forward and 8 reverse.
Engine
| Engine | Deutz BF6L 913 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | air-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 373.9 ci (6.1 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 4.92 in (125 mm) |
| Power Gross | 137 hp (102.2 kW) |
| Power Rated | 137 hp (102.2 kW) |
| Power PTO | 122.06 hp (91 kW) |
| Power Drawbar | 101.36 hp (75.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 17 qts (16.1 L) |
| Manufacturer | Deutz |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | two-speed power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Powermatic |
| Gears | 24 forward and 8 reverse |
| Clutch | cerametallic disc |
| Oil Capacity | 56 qts (53 L) |
| Available Options | 24-speed two-speed power shift, 32-speed two-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 24 gpm (90.8 lpm) |
| Pressure | 2,538 psi (175 bar) |
| Valves | 3 |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Front Type | 1000 |
Hitch
| Rear Type | III |
|---|---|
| Rear Lift | 14,330 lbs (6,500 kg) |
Dimensions
| Length | 179.5 in (455 cm) |
|---|---|
| Width | 93.3 in (236 cm) |
| Height | 116.7 in (296 cm) |
| Wheelbase | 106.4 in (270 cm) |
| Rear Tread | 64 in (162 cm) |
Weight
| Weight | 12,081 lbs (5,479 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9x28 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8x38 |
Fuel
| Capacity | 40 gal (151.4 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|