Deutz-Fahr
DX 86
Farm tractor · 1982–1983 · 82 hp
Deutz-FahrDX 86
The Deutz-Fahr DX 86 is a farm tractor manufactured from 1982 to 1983. It features a Deutz engine. The transmission is a gear type with 15 forward and 5 reverse.
Engine
| Engine | Deutz |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 249.33 ci (4.1 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.84 in (123 mm) |
| Power Gross | 82 hp (61.1 kW) |
| Power Rated | 82 hp (61.1 kW) |
| Manufacturer | Deutz |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 15 forward and 5 reverse |
| Available Options | ["15-speed", "18-speed"] |
Hydraulics
| Pump Flow | 10.6 gpm (40.1 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 8,379 lbs (3,800 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 161.02 in (408 cm) |
|---|---|
| Height | 105.12 in (267 cm) |
| Wheelbase | 94.49 in (240 cm) |
Weight
| Weight | 8,268 lbs (3,750 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 10.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6R24, 18.4R34 |
Fuel
| Capacity | 31.7 gal (120 L) |
|---|