Deutz-Fahr
Intrac 6.60
Farm tractor · 1987–1990 · 150 hp
Deutz-FahrIntrac 6.60
The Deutz-Fahr Intrac 6.60 is a farm tractor manufactured from 1987 to 1990. It features a Deutz 6.1L 6-cyl diesel engine, and 4x4 4WD drive. The transmission is a gear type with 15 forward and 5 reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | tool carrier |
|---|---|
| Series | Intrac 6 Series |
Hydraulics
| Hydraulic Pump Flow | 14.8 gpm (56 lpm) |
|---|---|
| Hydraulic Pressure | 2,538 psi (175 bar) |
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | 540/1000 |
|---|---|
| Front PTO Type | 1000 |
| Rear Lift | 8,996 lbs (4,080 kg) |
Fuel
| Fuel Capacity Rops | 66 gal (249.8 L) |
|---|
Engine
| Engine | Deutz BF6L913 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6-cylinder |
| Cooling | air-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 373.9 ci (6.1 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Bore Stroke | 4.02x4.92 in (102 x 125 mm) |
| Stroke | 4.92 in (125 mm) |
| Power | 150 hp (111.9 kW) |
| Torque | 1,650 RPM |
| Torque | 394.6 lb-ft (535.1 Nm) |
| Rated | 2,300 RPM |
| Manufacturer | Deutz |
Dimensions
| Length | 204.7 in (519 cm) |
|---|---|
| Width | 94.1 in (239 cm) |
| Height | 125.2 in (318 cm) |
| Wheelbase | 106.4 in (270 cm) |
| Ground Clearance | 22.8 in (57 cm) |
| Weight | 13,889 lbs (6,300 kg) |
| Tires Ag Front | 18.4R34 |
| Tires Ag Rear | 18.4R34 |
| Max Weight | 22,046 lbs (10,000 kg) |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 15 forward and 5 reverse |