Deutz-Fahr
TTV 1130
Farm tractor · 2001–2006 · 125 hp
Deutz-FahrTTV 1130
The Deutz-Fahr TTV 1130 is a farm tractor manufactured from 2001 to 2006. It features a Deutz 7.1L 6-cyl diesel engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a infinitely variable transmission type with infinite forward and reverse.
Overview
Production
| Series | Agrotron TTV Series |
|---|
Mechanical
| Steering | power |
|---|---|
| Brakes | wet disc |
| Cab | standard with air-conditioning |
Hydraulics
| Hydraulic Pump Flow | 31.7 gpm (120 lpm) |
|---|
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | independent |
|---|---|
| Rear PTO | 540/750/1000/1250 RPM |
| Rear Hitch Type | III/II |
| Rear Lift | 15,964 lbs (7,241 kg) |
Fuel
| Fuel Capacity Rops | 81.9 gal (310 L) |
|---|
Engine
| Engine | Deutz BF6L1013E |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 436.1 ci (7.1 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Bore Stroke | 4.252x5.12 in (108 x 130 mm) |
| Stroke | 5.12 in (130 mm) |
| Power | 125 hp (93.2 kW) |
| Torque | 1,380 RPM |
| Torque | 366.6 lb-ft (497.1 Nm) |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,300 RPM |
| Manufacturer | Deutz |
Dimensions
| Length | 184.3 in (468 cm) |
|---|---|
| Height | 116.1 in (294 cm) |
| Wheelbase | 109.1 in (277 cm) |
| Weight | 13,781 lbs (6,251 kg) |
| Tires Ag Front | 480/70R30 |
| Tires Ag Rear | 20.8R38 |
Transmission
| Transmission Type | infinitely variable transmission |
|---|---|
| Transmission Model | Eccom |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Manufacturer | ZF |