Fendt
720 Vario
Farm tractor · 2012–Present · 201 hp
Fendt720 Vario
The Fendt 720 Vario is a farm tractor manufactured starting in 2012. It features a Deutz engine, and power steering. The transmission is a continuously-variable transmission (CVT) type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Deutz |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled |
| Displacement | 369.6 ci (6.1 L) |
| Bore | 3.98 in (101 mm) |
| Stroke | 4.96 in (126 mm) |
| Power Gross | 201 hp (149.9 kW) |
| Power Net | 185 hp (138 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Deutz |
| Rated | 2,100 RPM |
| Oil Change Interval Hours | 500 |
Transmission
| Transmission Type | continuously-variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Transmission Model | ML 180 |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | continuously-variable transmission (CVT) |
Hydraulics
| Type | load sensing |
|---|---|
| Pump Flow | 28.8 gpm (109 lpm) |
| Pressure | 2,901 psi (200 bar) |
PTO
| Rear Type | 540/540E/1000/1000E |
|---|---|
| Front Type | 1000 |
Dimensions
| Length | 206.3 in (524 cm) |
|---|---|
| Width | 100.4 in (255 cm) |
| Height | 120.1 in (305 cm) |
| Wheelbase | 109.6 in (278 cm) |
| Ground Clearance | 19.9 in (50 cm) |
| Front Tread | 76.8 in (195 cm) |
| Rear Tread | 75.6 in (192 cm) |
Weight
| Weight | 17,593 lbs (7,980 kg) |
|---|---|
| Shipping | 17,593 lbs (7,980 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 540/65R30, 600/65R30, 600/65R28, 600/60R30, 320/85R38 |
|---|---|
| Rear Ag | 650/65R42, 710/70R38, 650/75R38, 710/60R42, 320/90R54 |
Fuel
| Capacity | 105.7 gal (400.1 L) |
|---|---|
| Def Capacity | 10 gal (37.9 L) |
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | VisioPlus standard with air-conditioning and pneumatic suspension |
|---|