Fendt
Dieselross F28
Farm tractor · 1951–1958 · 28 hp
FendtDieselross F28
The Fendt Dieselross F28 is a farm tractor manufactured from 1951 to 1958. It features a MWM KDW415Z engine. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | MWM KDW415Z |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 143.7 ci (2.4 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 5.91 in (150 mm) |
| Power Gross | 28 hp (20.9 kW) |
| Power Rated | 28 hp (20.9 kW) |
| Manufacturer | MWM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |