Fendt
F395GH
Farm tractor · 1989–1998 · 115 hp
FendtF395GH
The Fendt F395GH is a farm tractor manufactured from 1989 to 1998. It features a KHD engine. It weighs 11,421 lbs (5,180 kg).
Engine
| Engine | KHD |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Displacement | 373.93 ci (6.1 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 4.92 in (125 mm) |
| Power Gross | 115 hp (85.8 kW) |
| Power Rated | 115 hp (85.8 kW) |
| Torque Peak | 281.8 lb-ft (382.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Manufacturer | KHD |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Gears | 21 forward and 6 reverse |
|---|---|
| Available Options | 21-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 19.3 gpm (73.1 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 750, 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 11,510 lbs (5,220 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 189.76 in (481 cm) |
|---|---|
| Height | 119.29 in (302 cm) |
| Wheelbase | 115.35 in (292 cm) |
Weight
| Weight | 11,421 lbs (5,180 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9R34 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R38 |
Fuel
| Capacity | 42.3 gal (160.1 L) |
|---|