Fendt
Farmer 106S
Farm tractor · 1972–1979 · 64 hp
FendtFarmer 106S
The Fendt Farmer 106S is a farm tractor manufactured from 1972 to 1979. It features a MWM D225-4 engine, two- or four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a synchronized type with 13 forward and 4 reverse.
Overview
| Tractor Type | row-crop |
|---|---|
| Series | Farmer 100 Series |
Engine
Option 1
| Engine | MWM D225-4 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 207.5 ci (3.4 L) |
| Bore | 3.74 in (95 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power | 64.4 hp (48 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | MWM |
| Rated | 2,400 RPM |
Option 2
| Engine | MWM D226-4 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 253.5 ci (4.2 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power | 64.4 hp (48 kW) |
| Manufacturer | MWM |
| Rated | 2,175 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized |
|---|---|
| Gears | 13 forward and 4 reverse |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 5,688 lbs (2,580 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 150.4 in (382 cm) |
|---|---|
| Width | 79.1 in (200 cm) |
| Height | 97.6 in (247 cm) |
| Wheelbase | 88.4 in (224 cm) |
Weight
| Weight | 7,650 lbs (3,470 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2/10-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6/12-38 |
Fuel
| Capacity | 23.2 gal (87.8 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|